خانه اخبار محاسبه بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

محاسبه بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

0 خواندن مجدد
۰
0
536

حق بیمه پایه سالیانه در سال ۹۸، مطابق جداول زیر اعلام شده است. این حق بیمه، برای حوادث ناشی از وسایل نقلیه برای تهعدات بدنی (دیه) ۳۶۰ میلیون تومان و تعهدات مالی ۹ میلیون تومان است.همان طور که از جداول زیر مشخص است، حق بیمه پایه سالیانه، برای کاربری‌های مختلف وسلیه نقلیه متفاوت است.

حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ برای وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس، تاکسی، کرایه و مسافرکش شخصی درون‌شهری، ۱۰ درصد و سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون‌شهری، ۲۰ درصد بیشتری از حق بیمه وسایل نقلیه سواری مشابه است. این افزایش در حق بیمه برای خودروهایی که کاربری آژانس، تاکسی یا مسافرکش دارند، در سال ۹۸ تغییری نکرده است و دقیقاً مشابه سال ۹۷ است.

. کاربری وسیله نقلیه: نوع کاربری وسیله نقلیه یکی از عوامل تأثیرگذار در محاسبه حق بیمه شخص ثالث است که طبق جدول زیر محاسبه می‌گردد.

اگر وسیله نقلیه بارکش برای حمل مواد منفجره به کار رود، ۵۰ درصد و اگر برای حمل موارد سوختنی مایع و گازی‌شکل استفاده شود، ۲۵ درصد به حق بیمه مربوطه در سال ۹۸ اضافه می‌شود. این میزان افزایش در سال ۹۸ نسبت به سال پیش تغییری نکرده است

در سال ۹۸، به وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از ۶ نفر، ۵۰ درصد تخفیف تعلق می‌گیرد. این تخفیف در سال پیش نیز همین میزان بوده است و تغییری نکرده است.

تعرفه حق بیمه شخص ثالث آمبولانس، وسایل نقلیه ویژه حمل خون، حمل وسایل رادیولوژی و آتش نشانی در سال ۹۸ با توجه به نوع و ظرفیت آنها بر اساس تعرفه وسایل نقلیه مشابه محاسبه خواهد شد. ضمناً نحوه اعمال سایر انواع تخفیف‌ها و اضافه نرخ‌های حق بیمه این پوشش در سال ۹۸، تابع ضوابط مندرج در آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۸ قانون بیمه اجباری خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه و با رعایت بخشنامه شماره ۹۶/۴۰۰/۱۲۰۰۵۸ مورخ ۹۶/۱۲/۰۹ بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.

. میزان سال‌های عدم خسارت: شرکت‌های بیمه‌ در محاسبه بیمه شخص ثالث برای خودروهایی که دچار حوادث و سوانح رانندگی نشوند و از بیمه شخص ثالث خود استفاده نکنند، تخفیفی را اعمال می‌کند. اعمال این تخفیف در محاسبه بیمه شخص ثالث به‌صورت زیر است. درصد تخفیف از مبلغ حق بیمه کسر می‌گردد.

   تا پایان سال ۹۶ درصورتی‌که حتی یک‌بار از کوپن‌های بیمه‌نامه استفاده می‌شد تمامی سال‌های تخفیف عدم خسارت از بین رفته و بیمه‌نامه فاقد تخفیف عدم خسارت می‌شد. ولی بیمه مرکزی از سال ۹۷ تصمیم به تغییر سیاست خود گرفت و درازای هر بار استفاده از بیمه، بر اساس دفعات خسارت درصدی از سال‌های تخفیف عدم خسارت کم می‌کند و مابقی را برای بیمه‌گزار حفظ می‌کند. فرمول محاسبه سال‌های باقی‌مانده تخفیف پس از حادثه به‌صورت زیر است.

سال‌های تخفیف عدم خسارت جدید=سال‌های تخفیف عدم خسارت اولیه که روی بیمه نامه درج شده –(درصد جریمه خسارت/۵)+۱

درصد جریمه خسارت بر اساس خسارات مالی و جانی و دفعات حوادث بر اساس نظر کارشناس راهنمایی و رانندگی محاسبه می‌گردد.

برای به دست آوردن سال تخفیف بیمه شخص ثالث باید عدد سال تخفیف عدم خسارت را با مدت آخرین بیمه‌نامه جمع کرد.

 . جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۹۸: بیمه شخص ثالث برای تمامی وسایل نقلیه اجباری است و درصورتی‌که فاصله‌ای بین تمدید بیمه‌نامه بیفتد، بیمه‌گزار به ازای هرروز دیرکرد طبق جدول زیر موظف به پرداخت جریمه است. میزان جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث، هر سال از سوی بیمه مرکزی اعلام می‌شود. جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث در سال ۹۸، مطابق جدول زیر محاسبه می‌شود.

 مدل وسیله نقلیه: وسایل نقلیه‌ای که بیش از ۱۵ سال قدمت داشته باشند، به ازای هر سال کهنگی ۲% اضافه نرخ به حق بیمه آن‌ها اضافه می‌گردد.

مبلغ نهایی حق بیمه شخص ثالث در سال ۹۸، شامل جمع موارد فوق به‌اضافه ۹% مالیات ارزش‌افزوده می‌گردد.

بارگذاری مطالب بیشتر
بارگذاری بیشتر توسط مدیر سایت
بارگذاری بیشتر در اخبار

همچنین ببینید.

فراخوان گسترده ی ۶۰ هزار دستگاه جدید سوزوکی در هند

نیم کلاچ: به نقل از دنیای اقتصاد: شرکت سوزوکی تصمیم دارد به‌زودی فراخوان گسترده‌ای را برای…